czwartek, 13 lipca 2017

Wolne Lektury, czyli skąd wziąć klasykę literacką.

Serwis Wolne Lektury jest przeze mnie znany już od dawna. Tam właśnie odnajdziemy całe mnóstwo e-książek oraz audiobooków do pobrania na komputer - zupełnie za darmo i legalnie. Dlaczego ? Ponieważ do zawartej w serwisie literatury wygasły prawa autorskie, można więc ściągać i jak rozumiem rozpowszechniać bezpłatnie. Szczególnie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów odnajdą tutaj coś dla siebie, gdyż klasyka literatury jest na ogół równoznaczna z kanonem lektur szkolnych, tych obowiązkowych oraz ponadprogramowych. Warto więc zainteresować się witryną Wolne Lektury.

Jeśli o mnie chodzi, to lubię sobie czasem poczytać jakąś książkę (mam na myśli cyfrową, czyli e-booka), i nie musi to być wcale nowość literacka. Niestety takich właśnie brakuje wśród pozycji Wolnych Lektur. Trochę szkoda, ale rozumiem, że nie można żądać zbyt wiele za darmo. Tak czy inaczej e-książek jest naprawdę wiele, bo wszystkich razem, wraz z audiobookami, ponad ... cztery tysiące ! To robi wrażenie. Na stronie głównej serwisu znajdziemy hasła wywoławcze, po których wyszukamy pożądaną lekturę. Są to: motywy i tematy, kolekcje oraz ostatnie publikacje. Jest i wyszukiwarka u samej góry witryny. Możemy wpisać tytuł książki, jej autora, wybrany motyw/temat, epokę, rodzaj, gatunek, a nawet ... cytat. To znaczące udogodnienie dla poszukującego określonej lektury, toteż opłaca się wypróbować.

Jest i poezja wśród obszernych zbiorów Wolnych Lektur. Szczególnie ujął mnie wierszyk Marii Konopnickiej "Filuś, Miluś i Kizia: wesołe kotki", jako że jestem wielbicielką kotów :) To pozycja raczej dla dzieci w wieku przedgimnazjalnym, a można ją przeczytać online, czyli niekoniecznie pobierając na komputer. W taki oto sposób wypróbujemy, czy utwór przypada nam do gustu. W końcu przecież chcemy mieć w swojej prywatnej biblioteczce cyfrowej same nasze ulubione dzieła, czyż nie tak ? Poza tym powyższy wierszyk o kotkach jest niezwykle ucieszny, antropomorfizuje te przemiłe zwierzątka, nadając im pewne cechy ludzkie, jak taniec, ubranie czy typowa dla dzieci ludzkich zabawa. Myślę, że niejednej osobie może się spodobać, a i sama Maria Konopnicka znalazła w Wolnych Lekturach swoje miejsce.

Podsumowując tę krótką analizę, pragnę stwierdzić, iż serwis Wolne Lektury jest doprawdy wspaniały, ponieważ oferuje za darmo obszerne zbiory literackie do poczytania ze strony oraz do pobrania na komputer. Myślę, że warto często go odwiedzać w poszukiwaniu naszej ulubionej lektury ze szkolnych lat, ale też i może być preferowany przez uczniów rozmaitych szkół. Sama szata graficzna witryny jest jasna i przejrzyście wykonana, co ułatwia korzystanie z serwisu, czyniąc tekst doskonale wyeksponowanym. E-książki nierzadko zawierają pięknie i ze smakiem wykonaną fotografię służącą za okładkę. Całości serwisu patronuje między innymi Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Fundacja Nowoczesna Polska. To znakomita rekomendacja dla Wolnych Lektur ! Tak więc zapraszam na stronę, abyście wypróbowali ją sami:

https://wolnelektury.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz