piątek, 30 grudnia 2016

Jamendo - serwis z darmową muzyką.

Wiele lat temu trafiłam w sieci na ciekawą stronę o nazwie Jamendo, proponującą między innymi darmową muzykę do odsłuchania oraz pobrania na komputer. Wszystko jest absolutnie legalnie i naprawdę bezpłatnie. Strona oferuje obszerne zasoby muzyczne. Jest to twórczość mniej znanych lub dopiero chcących zaistnieć w świecie muzyki artystów i pewnie dlatego za darmo można ściągnąć sobie ich utwory lub nawet całe albumy na swój sprzęt. Muzyka posiada rzeczywiście dobrą jakość, często nawet na miarę radiowych przebojów.

Dostępna na stronie wyszukiwarka zasobów pozwoli na przeszukanie cyfrowych treści według gatunku, nastroju a nawet dominującego instrumentu. Szczególnie to ostatnie jest bardzo interesującym, nietypowym wśród innych witryn muzycznych podejściem. Szkoda tylko, że samą wyszukiwarkę trochę słabo wyeksponowano na stronie. Widać tylko ikonkę lupy i ... to wszystko, w dodatku w samym kącie witryny. Na szczęście strona główna oferuje mnóstwo muzycznego materiału, na przykład listy odtwarzania (playlisty) albo społeczności (najpopularniejsze utwory, albumy, najbardziej znani artyści oraz komentarze - a wszystko to w ramach praktycznie dowolnego gatunku muzycznego, na przykład: pop, rock, electronic, relaxing, chillout itp.).

Jeśli ktoś chciałby wykorzystać zawartą na Jamendo muzykę do swojego projektu multimedialnego albo puścić ją w sklepie czy innym lokalu, powinien wykupić specjalną licencję. Liczy się to bowiem jako użytkowanie o charakterze komercyjnym. Tak więc chcąc tylko słuchać sobie muzyki w domu, nie musimy nabywać licencji. W innym zaś przypadku, kiedy posiadamy na przykład działalność gospodarczą albo w inny sposób czerpiemy zyski z naszej pracy - wówczas i owszem, mamy obowiązek posiadać licencję na użytkowaną w taki sposób muzykę. Myślę, że to uczciwe podejście. Czerpiesz zyski - płacisz. Słuchasz prywatnie - masz muzykę za darmo. W ostatnim przypadku możemy się nawet dzielić muzyką z przyjaciółmi, a więc i kopiować dla nich oraz dla siebie. Ale uwaga ! Nie sprzedawać !

Omawiana strona jest więc bardzo przydatna dla wielbicieli muzyki, którzy szukają utworów i albumów dostępnych bezpłatnie i w dodatku legalnie. Ja sama korzystam z niej od czasu do czasu, bo wiem, że tam wszystko jest "fair". Możemy nawet wspierać artystów dobrowolnymi datkami. Polecam serwis wszystkim muzycznym melomanom. Znajdą tam oni mnóstwo treści, które z pewnością ich zadowolą. A oto adres opisywanej witryny (intro):

https://www.jamendo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz